Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sesja popularno-naukowa "Transplantacja – najcenniejszy z możliwych darów"

W dniu 12 października 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z mgr Zbigniew em Wojdą – koordynatorem ds. transplantologii oraz z Panią Krystyną Rutkowską żyjącą 15 lat po transplantacji wątroby. Spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem filmu, który opowiadał historię pewnej rodziny, w której po wypadku syna ze stwierdzoną śmiercią pnia mózgu rodzice nie wyrażają zgody na przekazanie jego organów do transplantacji. Kilka lat później film przedstawia ojca chłopaka, który jest ciężko chory na serce. Pomóc mu może tylko przeszczep tego narządu, do którego ostatecznie dochodzi.
Następnie głos zabrała Pani Krystyna Rutkowska, która w bardzo interesujący sposób opowiadała zebranym o swoich doświadczeniach z transplantacją. Przyznała, że oprócz dozgonnej wdzięczności wobec lekarzy do dziś pamięta o swoim dawcy.
Pan Zbigniew Wojda przedstawił na sesji wiele aspektów transplantacji: historię, aspekty prawne i religijne. Uświadomił uczestnikom sesji, że tak naprawdę każdy z nas może kiedyś potrzebować przeszczepu.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży szkolnej oraz nauczycieli.
Serdecznie dziękujemy za wieloletnią współpracę z naszą szkołą Panu Zbigniewowi i Pani Krystynie. Liczymy na kontynuację szkoleń z zakresu transplantacji.
Organizatorem w/w sesji była nauczycielka Grażyna Tomczyk.


2018  Łowickie Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu